JEOTERMAL SULARIN ŞİFA ÖZELLİĞİ ve SAĞLIK TURİZMİ

 

NEDEN ? TERMAL VE SAGLIK TURIZMi

 

"Günümüzün her her yastaki egitimli ve bilinçli insani koruyucu saglik anlayisini benimsemistir. Bu maksatla yaşam  kalitesini yükseltmek ve bagisiklik sistemini güçlendirmek için yilda en az 10 gün termal kür uygulamasi hekimler ta tarafindan önerilmektedir"

 

TERMAL SULARIN INSAN SAGLIGI ÜZERINDEKI OLUMLU ETKILERI

Tıpta "termomineral sular" olarak adlandırılan termal suların tedavi maksatlı kullanılabilmesi için; doğal olması, sıcaklığının 20°C üzerinde bulunması ve litresinde ise en az 1 gram mineral bulundurması gerekmektedir. Türkiye'de yılda 10 milyon kişi kaplıcalara gitmektedir. Uzmanlar, herhangi bir rahatsızlığı olsun veya olmasın bağışıklık sistemini güçlendirmek için yılda en az bir kez kaplıca kürü alınmasını önermektedirler.

 

Termal suların tedavi maksatlı olarak önerildiği hastalıklar aşağıdaki gibidir.

  • Solunum sistemi hastalıkları: Astım bronşit, kronik bronşit, alerjik üst solunum yolları hastalıkları, pnömokonyoz.

  • Cilt hastalıkları: Egzama, akne, sedef hastalığı.

  • Kas iskelet sistemi hastalıkları: Eklem hastalıkları, kireçlenmeler, yumuşak doku romatizmaları, bazı romatizmal hastalıklar, yaralanmalar sonrası oluşan hasarların tedavisi.

  • Kalp dolaşım sistemi hastalıkları: Kalp yetmezliği, dolaşım bozukluğu, hipertansiyon, arter hastalıkları.

  • Mide barsak hastalıkları: Mide hastalıkları, şeker hastalığı (diyabet), şişmanlık (obezite), gut, karaciğer yetmezliği tedavisi.

  • Böbrek ve idrar yolları hastalıkları: Kronik sistit, kronik böbrek taşları, fonksiyonel yetmezlik.

  • Kadın doğum hastalıkları: Genital organın kronik hastalıkları, kısırlık, ameliyat sonrası hastalıklar, ağrılı ve zor adet görme, genital akıntı.

  • Nörolojik hastalıklar: Omurga hastalıkları, travmatik lezyonlar, inme rehabilitasyonu.

Daha çok romatizmal hastalıklar, genel kas ve yorgunluk ağrıları üzerinde etkili olduğu bilinen termal su tedavisinin bir diğer önemli etkisi de hastanın yaşam kalitesini yükseltmesi ve yaşantısını aktif halde sürdürebilmesi için rehabilitasyon sağlamasıdır. Arınma ve temizlenmeyle birlikte bünyenin güçlenmesi, dolayısıyla kişilerin hastalıklarının kötüleştirici etkilerini üzerlerinden atmaları nedeniyle kaplıca son dönemde "detox" olarak da tanımlanmaktadır.

Termal su tedavisi almak için belirli bir yaş sınırının olmamasına dikkat çeken uzmanlar, ileri yaştakiler ve çocukların  da kaplıcalardan rahatlıkla kür uygulaması alabileceğini belirtmektedirler. Çocuklarda saman nezlesi, astım gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarında kaplıca kürlerinden yararlanılmakta iken,  yaşlılarda yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan birçok kronik rahatsızlıkta, örneğin hipertansiyon, kroner kalp hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), kronik akciğer hastalığı gibi durumlarda termal banyo veya içme kürlerinin olumlu etkileri kanıtlanmıştır.

Hastalıkların çeşidine göre uygun termal suyun seçimi, yararlanma teknikleri ve süreleri bir uzman tavsiyesiyle yapılmalıdır. Termal kür uygulaması bir  uyarı ve uyum tedavisi olduğundan belirli bir zaman aralığında gerçekleştirilir ki bu süre genelde en az 10 gün, en uygunu 15 gündür. Yine kaplıcalardaki ideal su sıcaklığı 36-38 derecedir ancak bazı durumlarda (çocuklar ve yaşlılar hariç) 40 derecelik banyolar da önerilmektedir.

  Termal tesislerde termal mineralli sulardan sonra en sık kullanılan diğer bir tedavi unsuru; sudan biraz daha farklı termo fiziksel özellikleri bulunan şifalı çamurlardır. Ülkemizde birçok tesiste şifalı su ve banyo terapisi uygulanabilmektedir.

Türkiye’de bulunan bazı termal tesislerde, hem süre hem de tedavi nedeniyle ekonomik faaliyet, deniz, kum, güneş turizminden yaklaşık  iki katı daha büyük olmaktadır. Yani kişi başına 2000-2500 ABD Doları gelir kabul etmek  mümkündür.

Termal Turizm için ülkemize gelen kişiler 3’ncü yaş grubundandır. Bu yaş grubu, tedavi ve konaklama için yaptığı harcamaları sadece kendi sağlığı için yaptığından, bıraktığı döviz diğer turizm dallarında gelen turistlerin bıraktığı dövizden çok daha fazladır.

 

 

 

Ceyhun Atıf Kansu Caddesi 1263. Sokak No: 3/1 06520 Balgat-ANKARA
Tel: 0-312-473 74 35 Fax: 0-312-473 74 01 E-Mail: info@jeotermalvakfi.org.tr
2012©elittasarim